8. november 2006

Suhkruasendajad

SAHHAROOS – tavaline toidusuhkur;
GLÜKOOS – viinamarjasuhkur (puuviljades, mees);
FRUKTOOS – puuviljasuhkur (puuviljades, mees);
LAKTOOS – piimasuhkur;
MALTOOS – linnasesuhkur (idanevates seemnetes).

Tavalist toidusuhkrut – sahharoosi pole soovitav kasutada üle 5-10 g päevas, kuid see oleneb ka paljudest muudest teguridest. Glükoos imendub väga kiiresti ja seetõttu ei sobi diabeetikule. Kõik piimatooted sisaldavad laktoosi, näiteks klaasis piimas on seda rohkem kui tavaliselt tee sisse pannakse. Fruktoosi on puuviljades ja mees, see on kaks korda suhkrust magusam. Tööstuslikult toodetakse seda sahharoosist. Fruktoosi eelis: imendub suhteliselt aeglaselt ja peetakse suures osas kinni maksas. Väike kogus fruktoosi ei tõsta oluliselt veresuhkrut. Kuumutamist ei talu; 1 g fruktoosi annab 4 kcal energiat.

Tänapäeval on õpitud valmistama mitmesuguseid suhkruasendajaid, mis jaotatakse kahte gruppi: energiat sisaldavad ja energiavabad. Energiat sisaldavad suhkruasendajad tõstavad veresuhkrut ning nende tarvitamisel tuleb arvestada kaloreid ja süsivesikuid.

SAHHARIIN
on kasutusel juba iile 100 aasta. Sahhariini võib ohutult tarvitada 2,5 mg 1 kg kehakaalu kohta päevas. 1 gramm sahhariini on niisama magus kui 400 g suhkrut. Suur kogus sahhariini toidus annab aga ebameeldiva plekise kõrvalmaitse. On ka avastatud, et see tekitab katseloomadel vähki. Kasutamisse suhtutakse erinevalt, kuid enamikus Euroopa riikides on lubatud.

Täiskasvanu võib päevas maksimaalselt kasutada 150 mg (12 tabletti sinist Hermesetast või Soletterit).

TSÜKLAMAAT
Arvestagem, et 2 g tsüklamaati vastab 100 g suhkrule. Võib tarvitada maksimaalselt 4 mg 1 kg kehakaalu kohta päevas.

ASPARTAAM
meenutab maitselt suhkrut, kuid on 200 korda magusam. 1 tablett Candereli vastab 1 tl suhkrule. Kasutatakse laialdaselt karastusjookides ja kondiitritoodetes. Puuduvad suhkru konserveerivad omadused, mistõttu hoidiste valmistamisel peab lisama konservante. Aspartaam talub lühiajalist kuumutamist (200” C kuni 15 min.), pikaldasel kuumutamisel aga laguneb. Vastunäidustatud fenüülketonuuriaga inimestele, ei soovitata kasutada üle 50 mg päevas.

ASESULFAAM-K, SUKLAROOS ja ALITAAM
on energiavabad suhkruasendajad, mille magus maitse säilib ka kuumutamisel.

ENERGIAT SISALDAVAD SUHKRUASENDAJAD

SORBITOOL
on polüalkaloid, mida saadakse taimsest toorainest; 1 gramm annab 4 kcal energiat. Kuumutamisel magus maitse säilib. Lubatud kasutada vaid kompenseeritud diabeedi puhul, rohkel kasutamisel võib põhjustada iiveldust ja kõhulahtisust.

KSÜLITOOL
on tuntud suhkruasendaja, mille 1 gramm annab 4 kcal energiat; on suhkrust 1,5 korda magusam. Võib põhjustada kõhulahtisust. Kuumutamisel magus maitse kaob. Ksülitoolil on hambakaariest vältiv toime.

MÕNED NÄITED ARVESTUSEKS

10 grammi karamellkommi (sorbitooli üle 90%) sisaldab süsivesikuid niisama palju kui üks keskmine puuvili.

1 spl moosi või marmelaadi sisaldab 50-60 % sorbitooli või fruktoosi ja see vastab ühele puuviljale.

0,3-liitrises karastusjoogis on keskmiselt 130 mg tsüklamaati või 20 mg sahhariini (päevane annus tsüklamaati on 250 mg ja sahhariini 150 mg).

Energiavabad suhkruasendajad on mujal maailmas üsna laialt kasutusel, sest nendega maiustamisel ei lisandu liigseid kilogramme. Dieeti pidavatel (nt. kulturistid võistlusteks valmistudes) isikutel ei avalda suhkruasendajate tarbimine veresuhkru tõusu (näitena võib siin tuua kohe Coca-Cola light). Lisaks võib suhkruasendajaid lisada pudrude, kohupiima jne. sisse tagamaks magusa maitse. Selge on see, et samas nendega pikaajaliselt ja suurtes kogustes tarvitamine on alati tervisele ohtlik!

Autor: Marek Morozov