10. november 2005

Tahtejõud osa 2

Kuidas toimida?
Pole tahtejõudu? Pole vaja muretseda! Käitumisjuhised on edu võtmeks. Siin saate teada, kuidas neid kasutada.

Muscle & Fitness Hers

6. Tööta välja tasustamise süsteem.
Kuigi treenimine ja õigesti söömine võib iseenesest tasuks olla, siis programmiga alustades või tagasilangusest välja tulles võib lisahüvitis sind paremini motiveerida.
Näiteks, kui oled kahe nädala jooksul oma eesmärkidega toime tulnud, osta endale uus treeningvarustus .Samuti võiksid kaalutleda masseerija juurde minekut, maniküürija külastamist või siis mõned sessioonid personaalse treeneriga.

7. Leia endale toetajaid.
Endale toetajaskonna leidmine kas siis sõprade, toakaaslaste, perekonna, boyfriendi või abikaasa näol on tähtis sinu edu saavutamisel.” Paljud uuringud näitavad, et inimesed, kel on hea sotsiaalne tugi, jäävad kindlamalt harjutuste programmi juurde, ”deklareerib Calfas. Ole kindel, et tugi, mida otsid, paneb su end turvaliselt tundma, kumba iganes sa vajad, kas siis leebet meeldetuletust või hoopis aega üksinda treenimiseks. Teine moodus toetuse saamiseks on näiteks ajakirjade nagu M&F HERS lugemine. Artiklid fitnessist, spordist ja toitumisest võivad kindlustada positiivse, jätkuva motivatsiooniga, samuti ka modellid, kelle poole austusega vaadata. Jakicic’s programm uurib hetkel nõuandjate efektiivsust kaalukaotamise protsessis, mis võib osutuda järjekordseks tähtsaks kaasaaitamise meetodiks.

8. Leia tasakaal komfordi ja naudingu vahel.
Kui su lemmiktegevus on kicxboxing või ujumine, mõtle mõne lisategevuse kasutuselevõtmisele, mida saab teha kodus lihtsate seadmetega, olenemata ilmast või muudest oludest. Näiteks cardioseadmete omamine kodus, treeningvideo või hunnik vabasid raskusi. ”Mõnikord on siin tegemist väikese kompromissiga, ” ütleb Calfas. ”Mulle meeldib ujumine, mis pole iseenesest hõlpus ettevõtmine, kuid ma leian nädalalõppudel selleks aega ainult sellepärast, et see on väga nauditav. Kui tema tööplaanis ei leidu aega lõbusale tegevusele, siis tegeleb ta mõne käepärasema tegevusalaga.

9. Keskendu kasu saamisele.
„Uuringud näitavad, et inimestel, kes peavad eelkõige meeles kõiki häid põhjusi, miks nad tahavad olla füüsiliselt aktiivsed, on kergem treeningutega edasi minna ja neil on äratuskella helina peale kergem ärgata, ütleb Calfas. Need head põhjused võivad olla mitte tavapärased nagu: madalam vererõhk ja kolesterool, haiguste vältimine jne. See on rohkem hea väljanägemine või kindlatesse mõõtmetesse sobitumine. „ Küsitlesime naisi ( naised meie programmist) – suurem osa neist ütles, et asi pole tervises, vaid pigem välimuses, tunnistab Jakicic. „ Nende motivatsioonil pole tihtipeale midagi tegemist traditsiooniliste tervisega kaasnevate tuludega, seega arvan ma, et see tuleb meil teadmiseks võtta ja kasutada seda motivatsiooni, et aidata inimestel seada sihipäraseid tervislikke eesmärke.
Jakicic usub, et üheks halvimaks eesmärgiks on näha välja hea mingi kindla sündmuse puhuks. „ Tähtpäev möödub ja sa vajad jätkusuutlikku eesmärki, mille poole alati püüelda, konstateerib ta. Samuti ole kindel, et su välimusele orienteeruv eesmärk oleks realistlik. Enamus naisi, kelle pilte sa näed neil lehekülgedel, pühendavad väga palju tunde treenimisele ja toituvad õigesti. Enamus meist ei ole võimelised leidma palju lisaaega toitumisele ja treeningule ja püüdlemine ebarealistliku kehakuju poole võib lihtsalt ära heidutada.
Lõpuks, enesetunde paranemine võib olla väga heaks motiveerijaks. Üheks parimaks tagasisideks, mille inimesed saavad, on minu meelest see, kui inimesed, kes on kaotanud 20 naela, kõnnivad lennukal sammul ja ei hingagi raskelt – see on nende jaoks kerge, selgitab Jakicic. Isegi kui nad on unustanud, kui raske see oli enne 20 naela kaotamist.

10. Oma tagasilangust ennetavat plaani.
Tagasilanguse tase kaalulangetamise programmis on hämmastav. Isegi sellises tugevas käitumisalases programmis, nagu on seda on Browni Ülikooli oma, võtavad inimesed kolmandiku kaalust, mille nad aasta jooksul kaotasid, 3-5 aastaga tagasi, enamus kaalust võib potentsiaalselt tagasi tulla. Peame möönma ja aktsepteerima, et võtmeks on sinu aktiivsuse taseme ja toitumisharjumuste muutmine kogu eluks.
Uuringud näitavad, et kaalulangetamise programmiga alustamisel on dieet palju suurema tähtsusega, kui treenimine, aga treenimine on otsustav kehakaalu säilitamisel. Seejärel juhib Jakicic tähelepanu sellele, et need, kelle kaalulangetamise treening on edukas, treenivad järjepidevalt 200- 250 minutit nädalas, mis on keskmiselt 40- 50 minutit päevas ja viis päeva nädalas. Hea uudis on see, et harjutusele kuuluva aja lühendamine ( 10 minutit igale harjutusele), toob kaasa positiivse efekti – seega ära anna alla, kui su töögraafik ei lase sul pikemaid treeningsessioone läbi viia.
Kui sa oled oma kaalulangetamise programmi alustamas, või kui sul on sõpru või pereliikmeid, kes sellega alustavad, siis pead teadlik olema kriitiliste perioodide olemasolust. Jakicic selgitab, et teelt vääratamine võib toimuda 12 nädalat peale programmiga alustamist. Suurem langus võib tulla kuus kuud programmis olemise järel ja see hakkab korduma kuue kuuliste intervallidena. Üheks soovituseks oleks oma rutiini muutmine neis kriitilistes punktides. Palka endale personaaltreener kuuks ajaks või lisa uus komponent oma rutiini nagu seda on vastupidavustreening – jalgrattaga sõitmine või väljas matkamine. Tee seda, mida oled alati teinud, kuid tee midagi selle täiustamiseks, et see oleks alati uus ja huvitav, soovitab Jakicic.

Autor: No Kia