4. veebruar 2007

Tarkuseterad

C-vitamiin ja külmetus

Kas sööd talviti c-vitamiini lisaks? Võibolla peaksid sellele mõtlema. Uurijad jõudsid 65 aasta jooksul tehtud uuringuid vaadates järeldusele, et see vitamiin on külmetuse vastu peaaegu kasutu, isegi suurtes kogustes. Ka polnud ta abiks külmetuse lühendamisel.

Siiski, tehti uuring grupiga, kuhu kuulusid suusatajad, sõdurid ja maratonijooksjad, kes on tihti vastakuti külma ilma ja füüsilise stressiga. Need, kes kasutasid neist c-vitamiini, olid poole vähem külmetushaigustes kui need, kes sõid platseebot. Kui teed trenni kõvasti ja tihti, võivad need tulemused ka sinu kohta kehtida. Külmetanutel soovitatakse puhata, juua palju vedelikku, kareda kurgu puhul kuristada sooja soolveega ja palaviku vastu võtta aspiriini.

Allikas: PloS Medicine

Biitsepsiehitajate kuningas

Kõige rohkem on üle poolemeetriste biitsepsite kasvamise kaasa aidanud just tavaline kangiga küünarvarte kõverdamine. Hoia kangist veidi õlgadest laiemalt ja küünarnukke keha lähedal hoides tõsta kang lõua alla välja.

Seda harjutust saab teha kahte moodi: Korrektselt (alusta sirgete kätega, keha ei liigu ega tee jõnksu harjutuse jooksul) või petmisega (muutes ülakeha pendliks, et inertsi juurde saada).

Mõlemad on toimivad meetodid, kuid edukamad kulturistid teevad esimesed 6-8 kordust korrektselt ja viimased 3-4 petavad

Igaüks vajab vahel kedagi

Edu ja läbikukkumise otsustab mõnikord selline lihtne tegur nagu treeningpartner. Hea partner kindlustav, nii et et sa lähed trenni isegi siis kui sul pole tuju ja innustab sind piire ületama. Parim treeningpartner on ka hea teadmistepagasiga.

Treeningukaaslast valides pead silmas pidama ka seda, et just tema on see, kes hädajuhul sind kangi alt päästma peab, nii et tal peaks vähemalt veidigi jõudu olema.

Kui su treeningkaaslane aga sind tagasi hoiab, siis on aeg uus leida.

Teatud toidud hoiavad ära kortse

Kui tihti oled kuulnud fraasi „sa oled mis sa sööd? Mida siis peaks sööma et hoida oma nahka vananemise tunnuste eest ja kortsudest hoidumiseks?

Kala, eriti Lõhe. Hea valgu, nagu kala tarbimine annab rakkudele paranemiseks vajaliku kütuse.

Rohelised lehelised. Köögiviljad nagu hiina kapsas ja lehtkapsas aitavad naha vananemise vastu. Tänu neis sisalduvale rauale ja A-vitamiinile, aitavad nad ka nahal paraneda.

Pähklid. Need on head raua ja tsingi allikad ja neid on lihtne süüa kas niisama või toitudele lisada. Eriti tsingirikkad on mandlid, aidates nahal taastuda.

Marjad. Mustikad, maasikad, vaarikad kõik nad on täis tugevaid antioksüdante, mis aitavad kaasa naha kaitsevõime tugevdamisele

Energiajook ja alkohol

Inimesed küll tunnevad end peale red bulli ja viina kokteili vähem väsinuna, kuid ei tasu unustada, et tegemist on siiski alkoholiga. Vaatamata sellele, et tegemist on ergastava joogiga, vähenesid testis osalenutel motoorsed oskused ning ka reaktsiooniaeg.

Kasulikud bakterid

Bakteritega rikastatud jogurtid võivad aidata ära hoida haigusi. Hiljutises uurimuses anti 80 päeva jooksul ühele grupile kasulikku Lactobacillus reuterit ja teisele grupile platseebot. Vaid 10 protsenti neist, kes said seda bakterit, jäid selle aja jooksul hingamisteede ja seede-elundkonna haigustesse. Võrdluseks oli teisel grupil see protsent 26.

Kasulikud bakterid elavad su sooltes, aidates kaasa seedimisele ning võideldes kahjulike bakteritega. Antibiootikumid või kõhulahtisus võivad sind jätta haavatavasse staadiumisse, mil sa oled haigustele vastuvõtlikum.

Masendus.

Hiljutised uuringud seostavad liigset televiisori vaatamist depressiooniga. Vähem telerivaatamist ja rohkem füüsilise tegevusega tegelemist võib su tuju parandada. Midagi nii lihtsat kui jalutuskäik ümber kvartali ei sega sind isegi massiperioodil juurde võtmast, samas on ta hea tervisele. Oma vaimse tervise eest hoolitsemine on sama tähtis kui füüsilise.

Kohv või tee

Uuring Pennsylvanias leidis, et kohv pakub rohkem kui vaid hommikust turgutust. Ameeriklaste menüüs on see esikohal antioksüdantide sisalduse poolest. „Kuna ameeriklased joovad nii palju kohvi, saavad nad suurima hulga antioksüdante just sealt teatas Joe Vinson, Scrantoni Ülikooli keemiaprofessor. Vinsoni sõnul saame üle grammi flavonoidide-nimelisi antioksüdante ühe tassi kohvi kohta. Flavonoide on päris palju ka tees, kuid see pole ameeriklaste hulgas nii populaarne. Peale selle pidavat kohv kaitsma maksa ja jämesoolt, hoiab ära teise sordi diabeeti ja Parkinsoni tõbe. See käib nii kofeiiniga kui kofeiinivaba kohvi kohta.

Kibedalõhnaline, aga tervislik

Sibul võib anda sulle halva hingeõhu, kuid ta pole sugugi halb. Nad on suurepärased antioksüdandid ja sisaldavad viiruse ning allergiavastaseid komponente. Kui sul on plaanis alustada detox-dieeti, siis söö kuhjaga sibulaid! Sibulad aitavad ka rakkude taastamisel ning on quercetini, väga tugeva antioksüdandi suure sisaldusega. Uuringute järgi aitavad nad ka kolesterooli alandada. Parim on süüa sibulaid toorelt või kergelt aurutatuna.

Autor: Musclemagist tõlkinud Gmaster