Tervislikud Shokolaadid
Alljärgnev jutt on selgituseks ja abiks neile, kes seisavad küsivalt mõne tervisekeskuse või jõusaali leti ees, kus on olemas kirju valik erinevaid shokolaade. Loodan, et peale selle jutu läbi lugemist on Teil järgmine kord lihtsam valikut teha, millist shokolaadi valida.
Shokolaadid võib vastavalt koostisele jagada tinglikult kolmeks:
1) Energia shokolaadid – koostises on kasutatud enamjaolt lihtsüsivesikuid nagu glükoosisiirup, kuivatatud puuviljad (milles on kõrge fruktoosi sisaldus), mett, suhkurt. Lisaks peamised vitamiinid ja mineraalained. Sellise nn. energy bar – i ülesandeks on kas anda energiat enne füüsilist koormust või taastada kestva füüsilise töö käigus tekkiv energia puudujääk. Lihaste taastuse kohapealt ei ole sellise shokolaadi tarbimine otstarbekas. Kasutatakse enne treeninguid või võistluste käigus (suusatamine, jooksumaratonid, rattasõit jne.).
2) Energia- ja valgushokolaadid – koostises on kasutatud lisaks eelpool loetletud lihtsüsivesikutele ka maltodekstriini (aeglasemini imenduv ja pikema aja peale energiat andev süsivesik), valgu poole pealt on lisatud vadaku-, piima- või soojavalguisolaati. Sellise shokolaadi kasutamine on õigustatud nii enne kui peale treeningut taastamaks nii energiavarud kui lihased. Üldjuhul sisaldavad sellised shokolaadid ka kõiki peamisi vitamiine nagu: A, B6, B12, B1, C, E jne, samuti peamisi mineraalaineid nagu: kaltsium, magneesium, kroom, raud, seleen jne.
3) Valgushokolaadid – koostises on kasutatud enamjaolt valgul baseeruvaid tooraineid, nagu vadaku, piima ja sojavalk. Lisatud on ka kõik peamised vitamiinid ja mineraalaineid. Valgu kogus ühes shokolaadis võib olla kuni 30 – 35gr. mis on täpselt selline kogus, mida inimene peaks saama ühe toidukorraga. Peale trenni pole selline shokolaad kõige effektiivsem, kuna süsivesikuid on seal vähe – seega ei taasta see piisavalt energiavarusid. Küll aga sobib ideaalselt asendama ühte kerget toidukorda põhitoidukordade vahepeal. Rasvasisaldus võrreldes tavashololaadidega on tervisebatoonides oluliselt väiksem, jäädes shokloaadi kohta 2- 8 gr. vahele. Lisaks vähesele rasvasisaldusele on tegemist ka vajalike rasvhapetega nagu letsitiin.
Ülal loetletud gruppidele pakub tuge veel rasvapõletajat ehk L – Carnitini sisaldavad shokolaadid. L – Carnitin soodustab füüsilise töö käigus organismi kasutama oma rasvavarusid, säästes süsivesikuid ja valke, samuti on tehtud kindlaks, et ta kiirendab taastumist. Selliste batoonide kasutamine on õigustatud eelkõige enne trenni umbes tunnike.
Ülaltoodud jutu kokkuvõtteks võib öelda, et Tervisebatoonid on mõeldud eelkõige inimestele, kes soovivad oma magusa isu rahuldada ja, et peale seda süda kripeldama ei jääks, et midagi ebatervisliku on sisse söödud.
Head isu!
Teksti koostas 5x Eesti Absoluutne Meister Ott Kiivikas. Oü Robocop, Telliskivi 51, Tallinn, 10611. tel. 6774666 , www.amazon.ee
Autor: Ott Kiivikas