Trendid ja uusimad stiilid rühmatreenigute valdkonnas
Kindlasti oled vahel üles ärgates mõelnud, kuidas taaskordpäev, nädal või juba terve kuu on möödunud.
Aeg lendab kohutaval kiirusel ja kõik meie ümber muutub, samuti nagu meie ise ja meie arusaamad ning mõtted.
See, millesse uskusime veel aasta tagasi, võib tänasel päeval olla pea peale pööratud ning ammu unustatud.
Samasugune protsess toimub ka fitness-maailmas—iga aasta toob endaga kaasa muutuseid ja uusi tuuli, ikka selleks, et pakkuda klientidele rohkem võimalusi ning aidata neil leida endale sobivaim stiil.
Kuna fitness-hooaeg käib käsikäes kooliaastaga, siis on alates 2008. aasta sügisest saadik-ei ole vaja– klubidesse tulnud palju vahvaid rühmatreeninguid, seda nii kogu maailmas, Põhjamaades kui tasapisi Eestiski.
Laias laastus võib treeningud jagada kolme suurde gruppi: erinevad lihastreeningud, tantsulised treeningud ning eristiilid, nagu mitmed võitluskunstid, idamaised ning kombineeritud treeningud. Need kolm alajaotust saab omakorda veel jagada kahte gruppi: kontsept- ja iga treeneri enda poolt välja mõeldud tunnid .
Lähemalt vaadates selgub, et Eestis on kõik erinevad alajaotused esindatud ja lausa väga hästi. Lihtsalt igal aastal lisandub siia veelgi uuemaid ja erakordsemaid stiile, mille arendamisega nähakse mitmes riigis ja paljude tublide treenerite poolt väga palju vaeva.
Lihastreeningutel on peamine trend juba pikemat aega funktsionaalsus ja vabade raskustega treenimine. On see tõepoolest midagi uut ja huvitavat või on tegemist uue nimetusega juba aastakümneid tehtud treeningule? Nii ja naa… Arusaam treeningu vajadusest ning eesmärkidest on viimaste aastate jooksul radikaalselt muutunud. Tänu inimeste vähestele liikumisharjumustele ja üha kasvavale elustiilist tulenevaid haiguseid põdevate inimeste arvule, on ka rühmatreeningutesse sisse toodud vajadus inimesi aidata nende igapäevastes toimetustes ning treenida lihaseid nii, nagu neid kasutatakse tavaolukorras. Eesmärgiks on muuta treening võimalikult elulähedaseks” ning valmistada lihased ette nendeks liigutusteks, mida igapäevaselt enam tehakse.
Samuti võetakse nii lihastreeningu- kui ka muudes rühmatreeningu tundides üha enam kasutusele uusi ja huvitavaid vahendeid. Tuntud ja juba igapäevaseks muutunud vahendid nagu hantlid, kangid, stepipingid, kummilindid, fitpallid jmt. ei kao kuskile, lihtsalt päev-päevalt mõeldakse välja erinevaid mooduseid, kuidas selgeks õpitud harjutusi uuendada ja värskendada.
Eestis on kasutusel taolised vähem või rohkem trendikad vahendid nagu Powerplate, Bosu, Core-lauad, erinevad chi-pallid, millega paljud kliendid juba pikemat aega tuttavad ning harjunud treenima.
Veelgi popimad uued vahendid, mida Eesti klubides veel laialt levinud pole, on ellipsi kujuline iO-pall, biodünaamilised XCO-hantlid, väikesed slide-matid, kombineeritud erinevad tasakaalu lauad ja -matid jmt. kuid kindlasti on nende ja muude uute vahendite klubidesse jõudmine vaid aja küsimus.
Tantsu populaarsus rühmatreeningutes ei vähene aga vist kunagi. Läbi iidsete aegade on inimesed leidnud rõõmu eneseväljendamisest läbi tantsu—ja see jätkub ka tänapäeval. Rühmatreeningutes liigutakse sinna poole, et tunnid muutuvad aina rohkem stiili-puhasteks ja inspiratsiooni saadakse balletist, rahvatantsudest, modernist, hip-hop’ist, street-tantsu erinevatest stiilidest ning kõigest, mis on eriline ja erinev.
Meie mõistes tavaline, ehk tantsuline aeroobika on endiselt ülipopulaarne ning seda harrastatakse kõikjal. Siia juurde lisanduvad aga erinevad, vähem ja rohkem alternatiivsed tantsulised liikumised, millest nii mõnedki kontsept-tunnid ja väga lihtsad—peamiselt selleks, et pakkuda positiivset naudingut liikumisest.
Hetkel on Euroopas ja ka maailmas ühed väga popid tantsulised kontsept-tunnid Batuka, mis pärineb Hispaaniast ja on täis selle maa rütme ning emotsioone ning Afropass, mis nagu nimestki võib kuulda, põhineb Aafrika rütmidel ja eneseväljendusel läbi selle kontinendi tantsude.
Kuna peamine eesmärk tantsulistel tundidel on enesekindluse suurendamine ja eneseväljendamine vabas vormis, siis väga trendikad on endiselt peamiselt naisterahvastele mõeldud Pole-dance ja Chair-dance ning ka Eestis juba palju fänne kogunud Strip-dance.
Suurt tuntust koguvad nii maailmas kui ka Eestis erinevad võitluskunsti stiilid (martial arts)—kõige sagedamini kohtab erinevaid poksi-treeninguid (poks, tai-poks, kick-poks, aero-poks), kuid juba on fitness-klubidesse jõudnud ka Tai Chi, Capoeira, Sanjuro, Aikido jmt. eksootilisemad stiilid. Ja üha olulisem on klientidele pakkuda treeninguid, kus lisaks füüsilisele osale, on suur annust vaimset lähenemist ja idamaiseid mõjutusi.
Viimasel hooajal on hakatud veel liikuma sammukene edasi, kombineerides mitmeid võitluskunsti- ja idamaiseid stiile.
Üks vahvamaid taolisi uusi rühmatreeninguid, milles võib kohata mitu uut stiili korraga, on Inner Warrior”. See on ameeriklanna Nadia Zaki poolt väljatöötatud kontsept-tund, milles on kombineeritud Jooga ja Martial Arts (võitluskunstid). Tantsija taustaga Nadia on sellest tunnist teinud väljakutseid pakkuva füüsilise treeningu, kus olemas nii keha, vaimu kui ka hinge vormimine, seda kõike koos fantastiliselt hea muusika saatel, mis spetsiaalselt selle tunni jaoks kokku pandud.
Teine taoline suurepärane võimalus harrastajatel tegeleda idamaisete võitluskunstidega on Forza—treening, mis maailmas populaarsust võitnud juba paar aastat ning lõpuks jõudnud ka meie lähinaabriteni, Soome. See on mõõgavõitlust ja Aikido’d immiteeriv puumõõkadega treening, kus harjutatakse erinevaid lööke, moodustades nendest erinevaid liikumis- ja harjutustekombinatsioone.
Erinevaid ja uusi stiile on maailmas liikvel palju, eks Eesti klubideski on suurel hulgal vahvaid tuned, mida soovitan kindlasti proovida, et läbi enda kogemuse leida endale sobivaim ja lemmikuim.
Autor: Silja Siller