TUNNE EESTI TEGIJAT: Mari Suursalu
Mis spordialaga tegeled, kaua oled sellega tegelenud?
Tegelen golfiga. Esimest korda sattusin harjutusväljakule 2002 aastal ja sama aasta juulis läksin ka green-card kursusele.
Mis sind tõi Golfi juurde, kuidas selleni jõudsid?
Terve pere hakkas mängima ja olin “sunnitud” ka ära proovima . Peale seda ei olnud enam vaja teist korda küsida, kas olen nõus väljakule tulema.
Kas sul on Eestis vastast, kes on sinu suurimaks konkurendiks nii kodumaal kui mujal maailmas?
Eestis olen hetkel ainukene naissoost professionaalne golfimängija ning kahjuks siin regulaarselt proffidele mõeldud võistlusi ei korraldatagi. Aga meil on mõned tublid noored tüdrukuid küll, kes võiksid tulevikus näiteks USA ülikoolides võistelda ja õppida ning miks mitte profigolfi mängida.
Kes on sulle suurimaks eeskujuks?
Praeguseks tippgolfist taandunud rootslanna Annika Sörenstam.
Kus oled õppinud, sinu hariduskäik/kogemused?
2005 aastal lõpetasin Rocca al Mare kooli ja siis alustasin oma ülikooli õpinguid Tallinna Ülikoolis, Inglise filoloogia erialal. Aasta pärast tekkis hea võimalus minna Ameerikasse UCO (University of Central Oklahoma) ülikooli, kus õppisin ühe õppeaasta ning tagasi kodumaale naasedes astusin Audentese Ülikooli õppima erialale Liikumine ja sport. Tänu kiirele elutempole, võtsin aasta akadeemilist puhkust ja 2009 aasta sügisel otsustasin lõpuks üle minna Tallinna Ülikooli Kehakultuuri erialale, mille ma tänavu kevadel ka lõpetasin.
Kas Golf on sinujaoks rohkem töö või hobi?
Minu jaoks on golf osa minust, see on kui elustiil. Kuna see on mu amet, siis võiks öelda, et töö kuid samas on tegemist ka mänguga. Ma ei määratleks seda enda jaoks nii konkreetselt. Kõik mis ma teen on praegusel hetkel golfiga seotud, nii et golf on nii töö kui ka hobi.
Kuna Golfist teatakse nii vähe, siis võiksid lühidalt seletada selle mängu põhimõtteid, ülesehitust, reegleid jms?
Golfi, kui mängu idee on saada pall auku võimalikult vähese arvu löökidega. Ring koosneb 18 erineva pikkuse, takistuste ja reljeefidega rajast, kus olenevalt tolle pikkusest tuleb see läbida 3,4 või 5 löögiga. 18 raja läbimiseks on ette nähtud 72 lööki ehk par. Mida vähem lööke teha seda parem.
Tippgolf on üldse viimastel kümnenditel tohutult muutunud. Mängijad on sportlikumad kui varem ning väljakuid ehitatakse pidevalt pikemaks, kuna mängijate keskmine löögipikkus on tänu heale füüsilisele vormile ning varustuse arengule märgatavalt kasvanud.
Kuidas end vormis hoiad?
Olen alates 2005 aasta sügisest regulaarselt jõusaalis käinud. Talviti 4 korda nädalas ja suvel võimaluse korral 2 korda nädalas. Lisaks jooksmisele, ujumisele ja talvel suusatamisele, olen ka teisi vastupidavust parandavaid spordialasid harrastanud. Kindlasti ei tohi unustada venitusharjutuste olulisust. Mulle endale meeldib tegeleda ka joogaga.
Noorena peaks kindlasti golfi kõrvalt ka teisi spordialasid harrastama.
[url=http://gallery.fitness.ee/main.php?g2_itemId=511446][pilt=6616][/url]
Teame, et sportlane peab järgima väga rangeid reegleid nii treeningute kui ka toitumise osas. Kuidas on tipp-golfaritel? Kuidas toitud, mida võid endale lubada?
Toidulisanditsest olen regulaarselt tarvitanud omega3, kaltsiumi ja magneesiumi kapsleid. Viimase 1,5 kuu jooksul olen oma toidukordadele lisanud ka aminohappete manustamise, et kindlalt tagada oma kehale kõik vajalik. Üldiselt aga üritan nii mitmekesiselt toituda, kui võimalik.
Millised on sinu eesmärgid tulevikuks, millise tiitli järgi püüdled ja mida loodad lähiajal/tulevikus saavutada?
Sellel aastal kindlustada lPGA Futures Touri või naiste Euroopa tuuri mängimise õigused läbi kvalifikatsioonivōistluste.
Kas professionaalseks golfariks sünnitakse või saadakse? Millised on ideaalse golfimängija eeldused, omadused?
Kui vaadata maailma tippe, siis konkreetset valemit ei ole olemas. Pikkus, kaal ja vanus ei pruugi absoluutselt määravad olla. Kui võtta näiteks viimased kaks meestegolfi suurturniiri siis US Openi võitis 22 aastane Rory McIlroy ja British Openi 42 aastane Darren Clarke. Kõikidel aladel kehtiv andekus käsikäes töökuse ja võidujanuga on kindlasti eeldusteks.
Kas jõuad golfikarjääri kõrvalt ka millegi muuga tegeleda? Palju kulutad oma aega golfile? Kas see segab eraelu või see ongi sinu eraelu?
Ega paljuks muuks aega ei jää. Kuni selle suveni õppisin golfi kõrvalt ka ülikoolis, kuid see on samuti keeruline ja tagantjärgi võin öelda, et mõlemad kannatasid- nii sportlikud saavutused kui ka õpingud. Üldiselt golf minu eraelu ei sega/takista.
Milline näeb välja sinu tavaline treeningpäev?
Ainult golfipäev – kerge sörk ja soojendusharjutused. Harjutusväljakul enne ringi soojaks löömine u 40 min, 10 min chippamist ja 10 min puttamist. 18 rada väljakul ( u 3,5h) Lähimängu treening: puttamine 1h, bunkrilöök 30 min, lähestumised 30 min ja chippamine 30 min. – kokku puhast treeningut 7 tundi.
Mida oleks vaja teha, et keskmine eestlane oleks rohkem teadlikum ka golfi tipptegijatest? Kas rahva teadmatus, sellest sporialast ja tegijatest, on probleemne?
Usun, et see kõik võtab lihtsalt aega. Eesti golf on veel liiga noor, mida aasta edasi seda rohkem kajastust ka see spordiala leiab. Kindlasti aitaks kaasa mõne eestlase läbimurdmine maailma tippu. Aga näiteks Delfi spordiprotaal edastab regulaarselt golfiuudiseid ja samuti ajakirja “Golf” ilmumine peaks tagama kõikidele huvilistele info kättesaadavuse.
Kust leiad enda motivatsiooni ja energia edasi liikumiseks?
Iseendast. Ma olen suhteliselt jäärapäine ja kui ma mingi eesmärgi endale sean, siis tahan endast alati maksimumi anda ja ei jäta jonni enne, kui olen täiesti kindel, et olen andnud endast kõik.
Mis on sinu halvim harjumus?
Jätan tihtipeale asju viimasele minutile. Hindan enda ajakasutust üle ja kipun liiga palju asju planeerima ühele päevale või isegi ühe tunni sisse, kuid siiski pean tunnistama, et kõik olulise saan tehtud. Lihtsalt oluliselt lihtsam ja vähem närve kulutav oleks siiski kõiki asju väikese ajavaruga teha.
Kuidas lõõgastud/puhkad? Mida on vaja ideaalseks puhkuseks?
Puhkan head raamatut lugedes, muusikat kuulates ja sõprade seltsis olles.
Kelleks soovisid lapsena saada?
Õpetajaks. Väiksena mängisin tihti täditütrega kooli.
Kas oled terve elu olnud sportlik, või leidsid spordi alles koos golfiga?
Olen terve elu spordiga tegelenud. Seitsme aastaselt alustasin tennisega, mida mängisin kuni 16. eluaastani. Lisaks olen kergejõustikus, joogas, aeroobikas jms trennides käinud.
Kas Eestis on golfi tipptegijate seas näha ka tugevat järelkasvu?
Noori on vähe kahjuks. Võiks rohkem olla. On mõned lootustandvad noored, kes tegelevad golfiga väga tõsiselt ja näitavad häid tulemusi.
Kas/Miks soovitaksid inimesele tegeleda golfiga? Kas soovitaksid lõbusa aja veetmise või spordi eesmärgil? Mida soovitaksid algajale harrastusgolfarile?
Pigem soovitan võtta meeldiva ja tervisliku ajaveetmis võimalusena, sest golf on väga aeganõudev. Eesti tingimustes ei ole see k kahjuks aastaringi harrastatav ning seetõttu ainult suviti mängides on keeruline ka väga häid tulemusi loota. Muidugi ei puudu mängust kunagi võistlusmoment, sest iseenda ja oma emotsioonide proovilepanek on igal ringil garanteeritud.
Vaata ka [url=http://gallery.fitness.ee/main.php?g2_itemId=511446]galeriid[/url]
Autor: Fitness.ee