12. jaanuar 2011

TUNNE EESTI TREENERIT: Gina Bergmann

Kus spordiklubis ja Mis treenigtunde sa annad?
Koos minuga saab treenida kolmes Tallinna spordiklubis: Arctic Sport Clubis, spordiklubis Sparta ja Meriton. Oman „õigust“ läbi viia Les Mills treeningprogrammi hulka kuuluvaid Body Pumpi, Body Combatit ja BodyBalance´i treeninguid. Lisaks konsepttundidele kuuluvad minu lemmikute hulka ka loovtunnid, milleks on coreboard ja bodytoning, kus kombineeritakse erinevaid sammukombinatsioone ja lihastööd erinevate vahenditega.

Kuidas sa jõudsid treeneri ameti juurde, sinu staaž?
Treeneri ameti juurde jõudsin läbi treenitava rolli jõusaalis ja erinevates rühmatreeningutes. Sporti olen kogu elu armastanud. Tõsisemalt hakkasin trenni tegema 10 aastat tagasi peale tütre sündi. Olen lõpetanud Tallinna Tehnikaülikooli rahvusvahelise majanduse ja ärikorralduse erialal ning teinud ka kontoritööd arvuti taga istudes. Elasin vahepeal Ameerikas ja töötades seal jõusaalis sain üha rohkem kinnitust, et kontoritöö ei ole minu jaoks. Vajan oma päeva rohkelt liikumist ja vaheldust. Tagasi Eestisse tulles olin valiku ees, kas jätkata vana rada või võtta vastu uus väljakutse.. Olen täiesti kindel et, kui ma ei viiks ise läbi treeninguid oleksin samal ajal kellegi teise poolt juhendatavas treeningtunnis. Nüüd saan aru väitest, et igaühe jaoks on olemas tegevus/amet, mis teda õnnelikuks teeb ja on tema jaoks loodud. Tänan ennast peale igat tööpäeva juba neljandat aastat, et valisin just treeneri ameti. Oma treeneri karjääri alustasin Les Mills treeningute koolitustega, järgnes koolitus Eesti Võimlemisliidus, millele on nüüdseks lisandunud mitmeid koolitusi, workshoppe nii Eestis kui välismaal.

Kas treeneriamet on sinu jaoks rohkem töö või hobi?
Esialgsest plaanist teha treeningud hobi korras on kasvanud välja tõsine armastus oma töö vastu. Kui ma lähen treeningut läbi viima, siis järelikult võtan endale ka vastutuse nende inimeste ees, kes on saalis, et nad lahkuksid spordiklubist tervete ja rõõmsatena ning sooviksid alati tagasi tulla.

Kas treeneriks sünnitakse või saadakse?
Kõik on õpitav. Selleks, et midagi saada peab oskama tahta. Olen kuulnud arvamust: „mis töö see treenriamet siis ikka on, muudkui teed trenni“. Koolitustel olen aga kohanud inimesi, kes on kaotanud töö ja olles trenni-inimene, sooritanud vastavad koolitused ja hakanud treeneriks. Nagu igas teises valdkonnas, tuleb ka siin teha kodutööd – ennast pidevalt täiendada, õppida, valmistada ette uusi treeniguid jne. Ühel heal treeneril on aga olemas see seletamatu miski, mis paneb ka kliendil silma särama, sellepärast, et ta naudib oma tegevust.

Milline on sinu arvates ideaalne treener?
Ideaalne treener ei tule trenni ennast treenima vaid suunab inimesi iseendaga sõbraks saama.

Kas sa oled alati treeneri rollis või harrastad ka mõnd muud ala, millega tegeled väljaspool tööaega?
Mis see vaba aeg on? Trennist tulen trenni lähen. Kus see treener siis vabal ajal ikka on kui trennis. Ma väga naudin teiste treenerite tundides osalemist, see on samamoodi edasiviiv ja väga arendav. Selleks, et oma valdkonnas hea olla tuleb osata sellest rollist ka välja tulla. Minu õnnestumised treeningsaalis tagavad ka minu kallid pereliikmed ning sõbrad. Kõik oma vaba aja pühendan tänutäheks neile. Sõidame Saaremaale, lülitan telefoni välja, istun saunas ja loen raamatut. Viimase aja lemmik Khaled Hosseini ”Lohejooksja”. Lugu sõprusest, armastusest, reetmisest. Kõik mida teed, mõjutab tulevikku.

Eesmärgid tulevikuks?
Mul on olemas kõik, et end õnnelikuks inimeseks pidada. Töö mida armastan ning toetav perekond. Tuleviku plaanid on seda „õnne“ hoida läbi enesearenduse. Elu on nagu jalgrattasõit – selleks, et tasakaalu hoida tuleb edasi liikuda.

Kuidas hindad keskmise eestlase huvi tervisespordi vastu?
Alati saab paremini ja südamest soovin, et inimesed saaks rohkem aru tervislike eluviiside tähtsusest. Olles ise sage rahvajooksudel osaleja pean rõõmuga tunnistama, et inimeste hulk aastast aastasse aina suureneb. Et sporti teha ei pea omama alati kallist spordiklubi kaarti. Mul ei ole midagi selle vastu, kui minu tunnis on vähem inimesi, selle arvelt, et nad nt jooksevad, sõidavad jalgrattaga või suusatavad värskes õhus. Usun, et meie noorem põlvkond on oluliselt spordisõbralikum. Näen seda ka oma tütre pealt, kes ilma mõjuva põhjuseta ei ole nõus oma tennisetreeningutest puuduma.

Kui palju tarbid toidulisandeid ja milline näeb välja sinu igapäevane toitumine?
Toidulisandeid hetkel ei kasuta. Varem tarbisin, kuid ühel hetkel muutusid need minu organismile vastumeelseks. Söön seda, mida keha küsib ja õnneks küsib ta tervislikke toitaineid. Treenerina pean mitte ainult verbaalselt vaid ka oma välimusega motiveerima treenijaid saalis. Toitumiskavade jälgija ma ei ole, siiani ei ole väga vajadust olnud ennast millegagi piirata. Pigem pean jälgima, et kaal väga madalale ei langeks. Energiabatoone tarbin aga küll, neid leiab minu autost alati. Kui on kiire päevaplaan ja pean ühest trennist teise kiirustama, siis kasutan neid toidukordade vahel energia saamiseks.

Mis on sinu halvim harjumus?
Olen suur korraarmastaja ja pean kõike enda ümber kontrollima. Vahest ajan kodused hulluks, kui nõuan, et iga asi peab oma kohal olema. Pean õppima ka rohkem puhkama. Inimene ei ole tegelikult kunagi väsinud vaid vajab väljapuhkamist.

Kelleks soovisid lapsena saada?
Soovisin saada arstiks oma ema eeskujul. Treenerina saan nüüd samuti suunata inimesi tervislike eluviiside suunas.

Kas sul tuleb ette mõni eredaim hetk kooli kehalise kasvatuse tunnist?
Suusatamine ei meeldinud mulle kohe üldse ja on siiani vastumeelne. Õppisin ära lumelauaga sõitmise ja kui mäesuusad alla panin, siis karjusin jalad ristis mäe peal ja nõudsin lumelauda tagasi. Koolis mõtlesime pinginaabriga igasuguseid lugusid välja et mitte suusarajale minna. Suusad muidugi unustasime terveks aastaks kooli ja kui õues oli juba muru roheline ja algas suvevaheaeg, siis läksime meie suusad õlal läbi linna kodu poole.

Kes kehastab sinu jaoks ideaalset vormi?
Minu vanaema. Ei pea olema alati modellimõõtu ja ideaalsetes proportsioonides. Sa oled ideaalses vormis, kui armastad iseennast, oled positiivne ja naudid elu. Kõik algab iseendast ja lõpeb iseendaga.

Sinu elu moto?
Ela üks päev korraga, kuid algavaks päevaks valmistu nii nagu oleks see viimane. Ära soovi, et elu oleks kergem – soovi, et oleksid ise parem.
Mida soovitaksid algajale tervisesportlasele?
Kõige raskem samm on diivani juurest ukseni liikuda, ülejäänu jäta juba minu hooleks. Tervislikud eluviisid ei ole ühekordne projekt vaid elustiil. See on nagu minu vanaema definitsioon abielust: „Esimesed paar(kümmend) aastat on rasked, edasi läheb ludinal“.
Milliseid emotsioone tekitas sinus fotosessioon?
Väga meeldiv ja positiivne kogemus toredate inimestega. Mulle on alati meeldinud ennast proovile panna. Miinuskraadidega suvekleidis ja lumehanges kümme minutit poseerida on oluliselt raskem, kui Miamis päikese käes maratoni joosta.

Autor: Fitness.ee