TUNNE EESTI TREENERIT: Kristjan-Johannes Konsap
Nimi, vanus?
Kristjan-Johannes Konsap, sündinud 1989 a.
Kus spordiklubis ja mis trenne sa annad?
Annan jõusaali personaaltreeninguid Fitness.ee butiikjõusaalis Tallinnas, Väike-Ameerika 19.
Lisaks nõustan inimesi interneti teel, pakun toitumis- ja treeningkavasid oma kodulehe kaudu ning käin ettevõtetele tervislikust eluviisist loenguid andmas.
Kuidas sa jõudsid treeneri ameti juurde, sinu staaž?
2006. aastal võistlesin Ott Kiivikase juhendamisel esimest korda kulturismis ja pärast seda hakkasid inimesed mult vaikselt jõutreeningute ja toitumise osas nõu küsima.
2010. aastal tegin treeneripaberid ja hakkasin osalise koormusega personaaltreeneri tööd tegema. 2015. aastal alustasin MyFitnessis tööd täiskohaga treenerina ning juba 2016. aastaks olin seal üks populaarsemaid personaaltreenereid.
2024. a seisuga on mul jõutreeningute kogemust 20 aastat ning treenerina 14 aastat.
Kus oled õppinud/haridustase/kogemused/?
Keskkoolis käisin Gustav Adolfi Gümnaasiumis, Tallinna Ülikoolis lõpetasin Reklaami ja imagoloogia eriala.
2010. aastal sain Eesti Olümpiakomitee / Eesti Kulturismi ja Fitnessi Liidu jõusaalitreeneri kvalifikatsiooni. Lisaks olen läbinud vähemalt paarkümmend täiendkoolitust spordipsühholoogiast ja mitmekülgsest treeningust vereanalüüside tõlgendamise ja vigastuste ennetamiseni.
Olen võistlenud 14 kulturismivõistlusel ning kahel jõutõstmisvõistlusel.
Kas treeneriamet on sinu jaoks rohkem töö või hobi?
Hetkel on see poole kohaga töö.
Kas treeneriks sünnitakse või saadakse?
Eks ikka saadakse, aga tuleb kasuks, kui oled hea suhtleja (kuigi ka seda saab arendada) ning ise ka mingil tasemel sporti teinud.
Milline on sinu arvates ideaalne treener?
Treener, kes põhineb oma lähenemises üldtunnustatud tõdedele, kuid saab aru, et keskmine tervisesportlane pole tippsportlane ja vajab paindlikkust. Ideaalsel treeneril on praktiline kogemus mõnel spordialal ning ta järgib ka ise tervislikke eluviise. Edukas treener peaks olema meeldiva iseloomuga, hea suhtleja ning mõistma kuidas ennast turundada.
Kas sa oled alati treeneri rollis või harrastad ka mõnd muud ala, millega tegeled väljaspool tööaega?
Kuna ma enam kulturismis ei võistle, siis olen treeningkava natukene lihtsustanud, aga paar korda nädalas ikka jõutrenni ja kardiotrenni teen üldise tervise huvides.
Reisidel meeldib mulle matkamas ning ujumas käia.
Sa oled suure praktilise kogemusega, võistlenud nii kulturismis kui jõutõstmises. Kas ja kuidas on see treeneritööle kaasa aidanud?
Ma arvan et just seeläbi, et “Tõe kriteerium on praktika”. Pea iga hullumeelse dieedi või treeninglähenemise kohta võib leida vähemalt ühe “uuringu”, mis seda toetab. Samuti keskendutakse tihti mingisugustele mõttetutele infokillukestele, millel pole praktikas mitte mingit tähtsust. Kogemus aitab nende paikapidavust hinnata.
Eks muidugi on mu kogemus sportlasena aidanud ka kliente leida, sest kui treener on ise protsessi läbi teinud ja heas vormis, siis ta suure tõenäosusega teab, mis ta räägib ning see aitab usalduse tekkimisele kaasa.
Eesmärgid tulevikuks?
Inimesi läbi personaaltreeningute aidata veel vähemalt 5 aastat, pärast seda vaatan, mis tulevik toob. Võib-olla keskendun online-nõustamistele.
Kuidas hindad keskmise eestlase huvi tervisespordi vastu?
Kuigi jõusaalihuntidele võib tunduda, et fitness on massidesse jõudnud, siis statistika järgi teeb piisavalt trenni ja toitub tervislikult vist ainult 30% eestlastest. Ka oma klientide pealt olen näinud, et kellel on pere ja töö ja hobid, see jõuab regulaarselt trenni maksimaalselt 3 korda nädalas. Eks treeneritena peaksimegi aitama inimestel reaalseid eesmärke seada ja tervislike eluviiside järgimise võimalikult lihtsaks teha.
Kust leiad motivatsiooni ja energia?
See on vist müüt, et kõikidel sportlastel ja treeneritel on pidevalt suur motivatsioon. Pigem on trenniharjumus ja distsipliin see, mis järjel hoiab.
Olen 20 aastat trenni teinud, kuid vahel on ikka tunne, et ei viitsi trenni minna. Sellistel hetkedel aitab, kui on mingi eesmärk seatud (nt X trenni nädalas). Pärast trenni ei kahetse ma kunagi, et läksin.
Trenn ei pea olema elu põhieesmärk, vaid nagu hambapesu või duši all käimine — miski, mis lihtsalt tuleb ära teha kui tahad terve olla ja ennast hästi tunda. Pärast seda on alati mõnusam olla. 🙂
Kui palju tarbid toidulisandeid ja milline näeb välja sinu igapäevane toitumine?
Nüüd kui ma enam kulturismis ei võistle, siis toidulisandeid tarbin harva.
Toitumine on umbes sama juba 20 a:
Hommikul muna, müsli või puder ja midagi värsket.
Lõunal liha või kala, salat või köögiviljad ning süsivesikud riisist, tatrast, kartulist vms.
Vahepalaks kohupiim või kodujuust ja puuvili.
Õhtusöök varieerub.
Mis on sinu halvim harjumus?
Vist ikka laiskus. Mõnede asjade ära tegemine võtab kauem kui võiks.
Kuidas sa lõõgastud/puhkad?
Käin Lõuna-Eestis, reisin, teen sporti, vaatan filme, mängin videomänge.
Kelleks soovisid lapsena saada?
Müüjaks või presidendiks.
Kas sul tuleb ette mõni eredaim hetk kooli kehalise kasvatuse tunnist?
Põhikoolis ma veel väga sportlik ei olnud, aga palliviskes paar diplomit ikka sain. Põhikooli lõpus hakkasin jõutrenni tegema ja peagi olin see, kes pidi teistele rööbaspuudel harjutusi ette näitama.
Kes kehastab sinu jaoks ideaalset vormi?
Klassikaline kulturism on üldiselt esteetiline, aga ise üritan hoida rasvaprotsenti kuskil 10% juures, sest nii olen tervislikus vormis ennast liigselt piiramata. Jõutreeningule soovitan lisaks teha ka kardiotrenne südame-veresoonkonna tervise heaks.
Millise piirkonnaga oma kehas oled sina kõige enam rahul?
Reied on mul geneetiliselt kõige tugevam lihasgrupp.
Kui saaks ajas tagasi liikuda, siis mida sa teeksid oma elus teistmoodi?
Mõnikord mõtlen, et kui oleks 15 aastat kulturismis võistlemise asemel IT-d õppinud, saaks varsti pensionile jääda, aga kulturism on mind isiksusena nii palju arendanud ja toredate inimestega kokku viinud, et ma ei saa seda ajaperioodi kahetseda.
Mida soovitaksid algajale tervisesportlasele?
Regulaarsus on kõige alus! Alusta kasvõi igapäevasest jalutamisest.
Kuidas sinuga ühendust saab?
Spordiklubi: Fitness.ee butiikjõusaal
Koduleht: Personaaltreener Kristjan-Johannes Konsap
Instagram: @personaaltreener.konsap
Facebook: Personaaltreener Kristjan-Johannes Konsap
Autor: Fitness.ee
Päise foto: Jüri Kartul