Vastab Ronnie Coleman
KÜSIMUS:
Olen 26a-ne jõutõstja, ja mulle meeldib näha suuri ja tugevaid mehi. Hiljuti, aitasin 21a-st sõpra valmistuda tema esimesteks kulturismi võistluseks, ta ei võitnud., tal on ka palju ruumi kasvada. Tunnen, et ta peaks rohkem aega raiskama raskele treeningule, et laduda vundamenti, kasutama baasharjutusi, treenima raskelt ja sööma kõvasti kuni ”show-ajani” ja kui ta seda järgib, siis viimaks saab ka parema koha. Ta on nõus. Mis sa arvad, kas see on hea strateegia või viga?
-Joe Sauter
VASTUS:
See on viga. Selgitame ühe mõtte: Kulturism ei tähenda olla suurim mees laval. Mu üks sõber mõtleb samuti nagu sina: Seda, et olla suurim, ta ilmselt läheb võitma, aga seda ei juhtu. Ta lihtsalt ei eristu hallist massist.
Tähtsaim on keha muskulatuur, mitte jõud ja suurus.
Sinu kirjas on kaks eri asja. See sobib sinule-jõutõstjale- mitte aga su sõbrale. Kulturism ei tähenda ainult keha massi. See on kõik- sümeetria, proportsioon, suurus, täiuslikus, valmis eesmärk, pluss teised subjektiivsed ja objektiivsed kriteeriumid. Nõutav on kahekordne lähenemine: kasvatada massi ühtlaselt, mitte ühte lihast individuaalselt ja samas jälgida dieeti, et lahti saada rasvast, et eraldada lihasgruppe.
Korralikult ja järjekindlalt peaks su sõber kasvatama massi, Ta peaks jätkama ka raskeid baas-treeninguid, aga peaks hoidma kordusi 10-15 sees. Esimene seeria 15x, järgmine 12x ja viimane 10x.
Ma ei muuda seda kui valmistun võistluseks. See on sama aasta läbi. Rinnalt surumine on mul näiteks 60kg 20x, 101kg 15x, 142kg 15x ja lõpuks 182kg 12x.
Kasutan sama programmi kogu aeg ja pideva surve all keha kasvabki.
Üks kord vähendan ainult kilosid nädal enne võistlust, kui mu süsivesikud on kahanenud ja energia tase ei ole kõrge. See on ka ainult siis kaks päeva, sest treenin siis esmaspäev ja teisipäev, siis puhkan kolm päeva enne võistlust.
Kuigi mu treening seisab sama, siis mu dieet muutub, mil alustan võistluseks ettevalmistamist.
12 nädalat enne showd alustan ma rasvade, suhkru ja liigsüsivesikute kärpimist.
Vähendan oma kaloreid järkjärgult, nii võib mu keha kohaneda ilma ?hokita.
Näiteks söön hommikuks pannkooke läbi hooaja, aga võstluseks valmistudes võin lülitada sisse menüüsse kaerajahu kaotamata suurust.
Unusta lihtsalt olla suurim. See ei ole saladus võitmiseks, sest et olles suur ei paista sa alati suur välja laval. Sa võid olla natuke väiksem, aga kui sa individuaalselt muskleid näitad, näid sa suurem välja. Näiteks, 1998 mr.olympial kaalusin ma 112,5kg ja võitsin, Flex Fheeler oli 103kg ja jäi teiseks aga Nasser El Sonbaty oli 121,5kg ja oli kolmas. Nii, et asi pole selles, kes on suurim vaid see kes oskab rohkem muskleid välja tuua.
Autor: joker : Ajakiri Flex