15. september 2005

Venelane tuleb!

Tõlkinud Janar Rückenberg

Kas Alexander Fedorov on järgmine Suur Asi” kulturisminduses ?

On Külma Sõja haripunkt, 27. november 1985, mäletame kõik ”Rocky IV”, kus legendaarne ”Itaalia Täkk” (Stallone) sõidab maakera teisele poole Venemaale, et astuda vastu hirmuäratavale vastasele: supervormis hiiglaslikule vene poksiässale Ivan Dragole (Dolph Lundgren). Loomulikult tuleb armastatud Ameerika poksitsempion oma vähemkogenud, ent aukartustäratava vaenlasega toime, kuid muljetavaldav ja kustumatu pilt Dragost jääb nii Balboa’le kui kinofännidele.

On 2003. aasta, 31. oktoober auväärne kuuekordne Mr. Olympia Ronnie Coleman ”sõuab” teisele poole maakera võistlema Külmasõjajärgsesse Moskvasse, kus ta leiab ootamatult väljakutsena eest ”endamõõtu” supervormis hiiglasliku vastase.
Ja olgugi, et Coleman ja IFBB kasvandik Jay Cutler suudavad näiliselt kergelt ”suure õnnetuse” ära hoida ja ”löövad” mõlemad oma vähekogenud, ent aukartustäratavat vastast, jätab 25 aastane Alexander Fedorov neile kustumatu mulje ja jääb neid kindlasti ”kummitama”.

Külm Sõda võib küll läbi olla, kuid lahing ”Lääs vs. Ida” kulturismi ülemvõimu pärast on alles algamas/alanud!

”Punane Oht”

2003 aasta IFBB Venemaa Grand Prix oli paljude lääne profikulturistide jaoks äratuskellaks, kuid veelgi enam, see sündmus kinnitas fakti, mida Ida-Euroopa kulturismiringkonnad on juba ammu teadnud: Fedorov kuulub ”planeedi” parimate kulturistide hulka ja ta pole isegi profistaatuses.

Lavale jalutades tundus 182.5 cm-ne 125 kg-ne Alex Fedorov sedavõrd suur, võimas ja ”raudkõvade” lihastega, et isegi 130 kg-ne Ronnie Coleman tema kõrval ei kahandanud tema suurust ja väljanägemist.

Eelnevalt tasaselt istunud kulturismieksperdid ei suutnud oma silmi uskuda, nad olid teadmatusest hämmeldunud ja nõutud.
Võimas massiivne keha, mis samaaegselt on ääretult kuiv ja reljeefne.

Tema väljanägemine publikus, kohtunikes ja paljudes võistejates tekitas suminat ja kõneainet: kust see mees pärit on, vaadake kui suur ta on, miks ta on ikka veel amatöör, millal on tema järgmine esinemine jne. Kõik, kes kulturismis ”kodus” tahtsid sellest tundmatust hiiglasest rohkem teada.

Sel võistlusõhtul (31. oktoober 2003.a.), lõpetas Fedorov kolmandana, trumbates üle tervet trobikonda kogenud elukutselisi kulturiste nagu nt. Troy Alves, Claude Groulx, Art Atwood, Johnnie Jackson, Rodney St. Cloud. Ps. Fedorov oleks võinud maailma nr. 1 ja 2 mehed veelgi ägedamalt proovile panna, kui tal poleks olnud eelnevalt äärmiselt tõsist rinnalihase rebendit, mis rikkus tugevasti tema eesmiste pooside sümmeetriat.

Paljud arvavad, et kui poleks olnud seda vigastust, oleks Fedorov esimese amatöörina Colemanile päris tõsiselt suutnud vastu hakata. Muidugi, selle üle spekuleeritakse ja võiks palju spekuleerida, tõlkija arvab, et kindlasti määrab tulemusi ka ühe või teise mehe staatus ja eelnevad tiitlid.

Fedorov sündis 6. mail 1978.a. Venemaal Saint Peterburgis. Fedorovi isa oli samuti Venemaal tuntud kulturist, tema kõrgaeg oli kaheksakümnendatel. Isa innustas, et Alex võiks/peaks millegi sportlikuga tegelema. Isa arvates ei pidanud see kindlasti kulturism olema, ent ükskõik milline sportlik tegevus või harrastus. Nii prooviski noor Fedorov nooruses erinevaid alasid, jalgpalli, maadlust ja võitluskunste.

Kuigi Fedorov lähenes oma sportlikele ettevõtmistele alati entusiasmiga, ei saatnud teda esimestes tegemistes maksimaalne edu. Kaheteistaastaselt jõudis ta tõmmata vaid ühe lõuatõmbe.

Oli 1992 aasta Vana-Aasta Õhtu, kui Fedorov tegi esimese ”sammu” oma tõelise kutsumuse poole. Sellel, aasta viimasel päeval, võttis isa 13aastase poisi kaasa jõusaali ning tutvustas oma ”armastatud” maailma, mis tähendas higi, pingutusi ja suuri lihaseid. Alates sellest päevast hakkas Fedorov tõsisemalt asjaga tegelema. Ta allus ja reageeris treeningule imehästi ning tegi debüüdi 1997 aastal Saksamaal Lahtistel Meistrivõistlustel (German Open Championships) juunioride arvestuses.

Ilmudes piltlikult ”ei kuskilt”, Fedorov võitis veenvalt ja ülekaalukalt ning tituleeriti automaatselt ”Vene Arnoldiks”. Järgmisel aastal võitis ta Hispaanias toimunud Juuniorite Maailma Meistrivõistlused (Junior World Championships), olles Venemaal esimene, kes selle saavutuseni jõudnud.

Kahekümneselt oli Fedorov kulturismis küps ja sõiduvees. Tema tärkav edu juuniorina oli ettetähenduseks suuremale edule ka täiskasvanute kategoorias. Ent noor mees piiritu füüsilise potentsiaaliga suutis samaaegselt mõelda ka kainelt ja reaalselt. Olles kulturismi ääretult kiindunud, suutis ta siiski mõista, et sellega arveid ei maksa. Ta katkestas oma aktiivse võistlejakarjääri ja siirdus ärimaailma (puidutööstus).

See retk valgekraede maailma rikastas tema maailma oluliselt ja ta õppis palju. Ta muutus enesekindlamaks, paranes tema suhtlusvõime jt. isiksuseomadused. Ta õppis planeerima oma tulevikku.

Peale kõige muu, kohtas Fedorov sel kulturismivabal perioodil oma tulevast naist Nataliat ning sai tema isa firmas hea positsiooni ja tasuva töökoha.

Kuid sa võid võtta mehe ära kulturismist, ent kulturismi mehe hingest on palju raskem välja juurida.

Saanud ka 2001 aastal Venemaa Bodybuildingu ja Fitnessi Liigalt ettepaneku taasühineda võistluskulturismiga, otsustas Fedorov sedakorda, pärast kolmeaastast pausi tõsiselt oma potentsiaali realiseerida.

2003 aastal oligi mees tagasi laval ja jätkas sealt kus ta pooleli oli jäänud. Ta vallutas 2003.a. Euroopa Meistrivõistlused ja 2003.a. Ida-Euroopa Karikavõistlused.
Kui poleks olnud seda õnnetut lihase rebestamise vahejuhtumit (parem rinnalihas), Fedorov oleks võib-olla teinud sellise comebacki, mida kulturismimaailm pole enne näinud.
Ja mõelda vaid, et mees oli vaid kuus kuud tagasi saanud 25 ja ”pistis rinda” Ronnie Colemaniga.

Tulevikuperspektiivid

Kui Milos Sacrev räägib, siis ”kulturismimaailm” vaikib ja kuulab. Lisaks sellele, et Sacrev on paljude tuntud profikulturistide treeneriks ja juhendajaks olnud, on tal ka väga täpne silm, hindamaks ja ennustamaks, kellel on talenti, kellest saab midagi ja kellest ei saa.

Sacrev räägib: ”See mees on uskumatu. Päev enne ‘etendust’ Venemaal küsisid minult paljud, kuidas Fedorovil amatöörina võiks minna. Ütlesin juba siis, et Fedorov kvalifitseeruks Mr. Olympiale isegi selliste meeste vastu nagu Ronnie, Jay ja Troy.”

Ja tõepoolest, saades Venemaa Grand Prixil kolmanda koha, võitis Fedorov ka kutse Mr. Olympiale. Jäädes truuks oma rahvuslikule amatööride föderatsioonile, loobus ta võimalusest osaleda sellel kulturismi nr. 1 võistlusel.

Ent 2005 aastaga on hoopis teine lugu. 2004 jaanuaris tegi Fedorov läbi operatsiooni taastamaks rinnalihase rebendit, märtsis naases ta juba treeningute juurde, et valmistuda järgmiseks 2004.a. Venemaa Grand Prix, mis võib olla järgmiseks pääsuks Mr. Olympiale.

Sacrev räägib: ”Minult küsitakse, kas ma hakkan Fedorovi treenima? Kuid ta ei vaja minu abi, ta on keskendunud, pühendunud, toitumine on korras, võistlustel on ta alati väga heas konditsioonis. Seal pole midagi palju aidata.”

Nii räägib mees, kes on amatöörist profistaatusesse aidanud Richard Jonesi ja Kris Dimi ning on juhendanud ja järje peale aidanud sellised mehed nagu Gustavi Badell ja Mustafa Mohammad.

Pole kahtlustki, et see vene hiiglane ”on pardal”. Järgmiste aastate jooksul kuuleme Fedorovist nii mõndagi ja tal on kindlasti ”maailma kulurisminduses” palju kaasa rääkida. Ta on praegu 26 ning läheb aina suuremaks ja paremaks. Kas te suudate ette kujutada, milline oli Coleman kahekümnekuueselt, Cutler on samuti fenomen, ent temagi on Fedorovist paar aastat vanem. Kujutage ette, milline võiks Fedorov välja näha, kui tema keha ja lihased saavutavad täisküpsuse.

Milos Sacrev ennustab veendunult ja enesekindlalt, et Fedorovi ootab kulturismis veel suur tulevik.

Tõmmates jällegi paralleele, samamoodi on poksimaailma ilmunud ja tõusnud vennad Klitschkod – Wladimir ja Vitali.

Kas Fedorov on järgmine Üllitis Idast, kes kihutab läände nagu hunt lambakarja?

Tõlge artiklist ”The Russian is coming! Is Alexander Fedorov the next big thing?” Flex, July, 2004 by Shawn Perine

Tõlkijalt: Artikkel ei ole küll kõige värskem, ent annab siiski mehe (Fedorovi) minevikust ja varasematest tegemistest mõningase ülevaate. Nagu ”täna” 2005. a. Flexist lugeda võime, teebki mees treeningplaane Mr. Olympiaks, järelikult kutse käes ja kindel plaan seal osaleda!

Tõlkijale pakuvad mehe tegemised ja käekäik igatahes huvi, tõepoolest jääb üle talle edu soovida ja loodame, et kuuleme temast edaspidigi!

Autor: Janar Rückenberg