Vitamiin C
Kui teil palutakse kirjeldada, miks ja mida te sööte, siis on teil kindlasti välja käia eriti peen programm, mis näeb ette muutusi süsivesikute, valgu ja rasvade sisalduses. Suurepärane. Suure tõenäosusega ei arutleks te kuigi pikalt selle üle, kui palju päevas vitamiine ja mineraalaineid tarvitada. Mõlemad on vähemalt sama olulised. Ilmselt mõtlete nüüd, et mul pole põhjust selle üle muretseda,sest ma toitun niigi korralikult. Võib olla on teil siiski põhjust oma arvamust muuta.
Kui olete dieedil, siis võib ju olla, et sööte hästi, ent see juures ei söö piisavalt, et saada vajalikul hulgal vitamiine ja mineraalaineid. Teiseks on spordisõpradel tavalisest suurem vajadus igasuguste mikroelementide järele. Positiivsemad muutused võivad just tekkida neil sportlastel, kes on hakkanud tarvitama vitamiine ja mineraalaineid sisaldavaid preparaate. Ei tohi unustada, et ainevahetuse kiirus ja tõhusus sõltub just neist. Mis juhtub, kui neid pole piisavalt ? Aga see, et kogu protsess lihtsalt peatub.
Räägime esmalt C-vitamiinist. Selle päevanormiks loetakse 60 mg. Tegelikult vajame kudede küllastamiseks 200 mg päevas. Kuna C-vitamiini metabolism (ainevahetus) toimub enamasti stressi olukorras, on sportlasele vajalik kogus vähemalt 200-300 mg päevas. C-vitamiin toetab sidekoe teket, raua transporti, hormoonide teket ja energiat tekitavaid reaktsioone. Kõik nimetatu on eriti oluline raske treeningprogrammi käigus. Oluline on mitte unustada, et C-vitamiin lahustub vees väga kergesti. Suure lihasmassiga inimene peab mõistma, et tema lihas koosneb peamiselt veest. C-vitamiin, olles vees kergesti lahustuv, hajub lihases kiiresti. Kui keegi sportlastest üldse rohkem C-vitamiini vajab, siis on see vajeldamatult lihaseline, tugevalt treeniv kulturist.
Kui kulturist ei tarvita piisaval hulgal C-vitamiini, võib juhtuda midagi sellist: Glükogeenitase lihastes ja maksas langeb ning tekib energiakadu; Väheneb fosforkreatiini tase lihaskoes. Seeläbi väheneb jõud sooritada suure intensiivsusega liigutusi; Suureneb piimhappeproduktsioon ja inimene väsib kiiresti.
Need sportlased, kes tarvitavad päevas vähemalt 200-300 mg C-vitamiini, taluvad paremini kuumust. Kuna C-vitamiin organismis ei kuhju, on üledoseerimise oht nulli lähedane. Kõige rohkem C-vitamiini on tsitrusviljades, maasikates, melonites, kiivis, rohelises paprikas, tumerohelistes köögiviljades, tomatites.
Autor: M.M.