Võimas mineral
Kroom tõstab testosterooni taset ning toetab lihaskasvu!
(Jim Stoppani, Flex jaanuar/2007)
Testosteroon on bodybuilderi parim sõber ning kortisool võib olla suurim vaenlane. Testosteroon on väga anaboolne hormoon, mis mõjutab lihaskasvu; kortisool on äärmiselt kataboolne hormoon, mis põhjustab lihaste lammutamist. Tegelikult võistleb kortisool testosterooniga lihasrakkude retseptorite üle, piirates testosterooni mõju lihasrakkudele. (Et kindlaks määrata, kas atleet on anaboolses või kataboolses seisundis, mõõdavad teadlased testosterooni ja kortisooli suhet, mida madalam see on, seda kataboolsemas seisundis on sportlane)
Insuliini pärssimine on veel üks kõrge kortisooli taseme varjukülg. Lihased muutuvad anaboolsele hormoonile insuliin vähem tundlikuks või isegi tundetuks. Insuliini rolliks on süsivesikutele, aminohapetele ning ka kreatiinile pääsu tagamine lihasrakkudesse. Lisaks on insuliinil tähtis roll lihaste proteiinide sünteesis.
Insuliin seob ennast retseptoritele, mis asuvad lihasrakkude pinnal. Kortisool töötab selle nimel, et need retseptorid insuliinile ei reageeriks; teisisõnu takistab see süsivesikute, amino hapete ja kreatiini sisenemist lihasrakkudesse, pärssides nõnda lihaste proteiini sünteesi. Tulemuseks vähenenud lihaskasv ning lihaste lagundamine. Lisaks sunnib see keha tootma rohkem insuliini, mis viib rasvumise ning hullemal juhul II astme diabeedini.
Õnneks on olemas lihtne moodus kortisooli kontrolli alla saamiseks tarbi kroomi. Kroom on tähtis mineraal ning tuntud oma heade omaduste poolest. See soodustab rasva kaotust ning parandab lihaste ja teiste kudede võimet võtta verest toitaineid, kuna ta toetab insuliini mõju. On tõendeid, et kroom võib vähendada kortisooli tootmist ja vähendada selle kahjulikke mõjusid organismile.
Insuliini tundlikkuse suurendamine on veel üks kroomi funktsioone. Kroom on vahemeheks insuliini ja lihasretseptorite vahel, aidates lihastel hormoonile paremini reageerida. Tulemuseks on süsivesikute, amino hapete ja kreatiini omastamine ning üldine lihaskasv.
Uuringud
Briti teadlased viisid läbi uuringu, kus katsealustele anti 7 9 päeva jooksul kas kroomi või platseebot. Ennem ja pärast uuringut viidi katsealustega läbi test, mis reeglina tõstab kortisooli taset. Tulemused näitasid, et need kellele anti kroomi tootsid märgatavalt vähem kortisooli kui platseebo grupp. Kuna ka raske treening suurendab kortisooli taset, sobib kroom suurepäraselt kortisooli mõju vähendajaks.
Kroom toidust
Brokkoli, viinamarja mahl, tomatid, seened, juust, must pipar, täisterad, õllepärm ja mõningad lihad sisaldavad väikeses koguses kroomi. Kuid toidust omistab keha kroomi viletsalt ning seetõttu on parim kasutada lisandeid, näiteks kroom pikolinaat.
Doseerimine
Suurendades oma päeavast kroomi kogust, aitate lihasel maksimaalselt omistada toitaineid ning vähendada kortisooli laastavat mõju. Võta 200 400 mikrogrammi (mcg) kroom pikolinaati koos toiduga ühes või kahes jaos, ühe annuse vahetult ennem treeningut. Nii talitades on sellel aega imenduda ning on juba treeningu lõppedes kasu toomas, mil kroomi ka kõige rohkem tarvis on, aidates minimaliseerida kortisooli mõju testosteroonile ning suurendades selle anaboolseid omadusi.
Autor: Fitness.ee